شارپ کردن عکس در فتوشاپ با فیلتر High Pass

مقاله 1399/09/26 1409

افزایش کنتراست در امتداد لبه ها باعث می شود که قسمت روشن لبه روشن تر و سمت تاریک تاریک شود. مغز شما سپس افزایش کنتراست را به عنوان "افزایش کیفیت تصویر" تفسیر می کند. هرچه کنتراست لبه را بیشتر کنیم ، تصویر واضح تر به نظر می رسد. بنابراین وضوح تصویر به معنای افزایش کنتراست لبه است. اما این چه ارتباطی با فیلتر High Pass فتوشاپ دارد؟ خوب، قبل از اینکه بتوانیم کنتراست را در امتداد لبه ها افزایش دهیم، ابتدا باید آن لبه ها را پیدا کنیم. و High Pass یک فیلتر تشخیص لبه است. این فیلتر به دنبال لبه ها در تصویر است و آنها را برجسته می کند. پس از برجسته شدن لبه ها، می توانیم نتایج High Pass را با یکی از حالت های ترکیبی تقویت کننده کنتراست فتوشاپ ترکیب کنیم تا به راحتی کنتراست لبه را افزایش دهیم بدون اینکه بر قسمت های دیگر تصویر تأثیر بگذارد و در آخر باعث شارپ شدن تصویر شویم.

نحوه وضوح تصویر در فتوشاپ با High Pass

اکنون که می دانیم وضوح تصویر به معنای افزایش کنتراست در امتداد لبه ها است و فیلتر High Pass فتوشاپ این لبه ها را تشخیص می دهد، بیایید یاد بگیریم که چگونه یک تصویر را با High Pass واضح کنیم!

می توانید از هر تصویری که نیاز به وضوح بیشتری دارد استفاده کنید. من از این عکس که از Adobe Stock دانلود کردم استفاده می کنم:

مرحله 1: لایه Background را به یک smart object تبدیل کنید.

با تبدیل لایه تصویر خود به یک smart object شروع کنید. به این ترتیب ، فیلتر High Pass می تواند به عنوان یک فیلتر هوشمند غیر مخرب استفاده شود.

در پانل لایه ها، تصویر روی لایه پس زمینه قرار می گیرد:

برای تبدیل لایه به یک smart object، روی نماد منو در گوشه بالا سمت راست پانل لایه ها کلیک کنید:

و Convert to Smart Object را از فهرست انتخاب کنید:

یک نماد Smart Object در پایین سمت راست تصویر کوچک پیش نمایش ظاهر می شود و به ما می گوید که تصویر اکنون با خیال راحت درون یک Smart Object است.

هر شفاف سازی که با فیلتر High Pass اضافه می کنیم اکنون روی خود شی Smart object اعمال می شود و تصویر اصلی را بدون آسیب می گذارد:

مرحله 2: فیلتر High Pass را انتخاب کنید

بعد، با رفتن به منوی Filter در نوار منو، انتخاب گزینه Other و سپس انتخاب High Pass ، فیلتر High Pass را انتخاب کنید:

به محض انتخاب High Pass، تصویر شما خاکستری می شود:

مرحله 3: مقدار Radius را تنظیم کنید تا لبه ها برجسته شود

کادر فیلتر High Pass بسیار ساده است، فقط یک پنجره پیش نمایش و یک نوار لغزنده Radius در زیر آن قرار دارد.

ساده ترین راه برای یافتن بهترین مقدار Radius برای تصویر شما این است که با کشیدن نوار لغزنده Radius تا انتها به سمت چپ ، به مقدار 0.1 پیکسل شروع کنید:

در پایین ترین تنظیمات ، کل تصویر با رنگ خاکستری پر است و هیچ لبه ای قابل مشاهده نیست.

این بدان معنا نیست که هیچ لبه ای در تصویر وجود ندارد یا فیلتر High Pass قادر به تشخیص آنها نیست. این فقط به این معنی است که مقدار Radius در حال حاضر برای دیدن لبه ها خیلی کم است: